چرا مردم ترجیح شان سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است!؟

سرمایه گذاری در ملک یکی از بهترین راه‌های سرمایه گذاری در اقتصاد امروزی به شمار می‌رود. در این مطلب دلایل این برتری را باهم مرور خواهیم کرد.

۱. رشد بسیار زیاد در بازار املاک

بازار ملک در ۴۰ سال گذشته رشد ۱۵۰۰ برابری و حتی بیشتر داشته است.

طبق گفته ایسنا: رشد قیمت در بازار ملک بیش از ۱۵۰۰ برابر بوده و نسبت رشد این بازار به دیگر بازار­ها همیشه بیشتر بوده است. از طرف دیگر این بازار دارای نوسانات کمی نسبت به بازارهای دیگر است. به این دلایل سرمایه ­گذاری در بازار ملک برای سرمایه گذارای همواره سودآور خواهد بود.

۲. بیشترین جذب سرمایه توسط بازار ملک

بازار املاک در چند سال اخیر بیشترین جذب سرمایه را داشته است. به طوری که ۸۰% از اموال مردم ایران در بازار ملک سرمای ه­گذاری می‌شود. تنها ۲۰% درصد از این سرمایه در بازار­های دیگر مانند طلا و دلار سرمایه‌ ­گذاری می­‌شود.

۳. سرمایه گذاری در بازار ملک، پشتوانه‌ای برای افراد و شرکت‌ها

به دلیل امنیت و رشد بلندمدتی که در بازار ملک وجود دارد؛ تمامی برند­های معتبر و شرکت­‌ها قسمتی از سرمایه‌ی خود را به خرید ملک اختصاص می­‌دهند. به این منظور که در صورت بروز هرگونه مشکلی مانند ورشکستگی از سند­ملکی به عنوان پشتوانه و تکیه‌­گاه استفاده کنند.

۴. اهمیت ثبات بازار ملک برای دولت‌‌ها

فعالیت و ثبات در بازار ملک برای هر کشوری بسیار مهم است. چرا که در جوار این بازار ۴۰۰ بازار شغلی ایجاد می‌­شود. مشاغلی از قبیل سرمایه گذار، طراح دکوراسیون، کارگر ساختمان، مهندس عمران، برقکار، کابینت ساز، در و پنجره ساز، باربری، کرایه داربست، نماکار، بازرس شهرداری، معمار، فروشنده مصالح، لوله کش و …. در نتیجه ثبات در بازار ملک بقیه بازارها را نیز تحت شعاع خود قرار می‌دهد.

۵. غیرقابل سرقت بودن ملک

مورد دیگری که سرمایه گذاری در بازار ملک را از دیگر بازارها متمایز می‌کند غیر قابل سرقت بودن ملک است. طلا، دلار، ماشین و هر ارزش همواره در معرض خطر سرقت قرار دارد. همیشه باید نگران محافظت از آن باشید. اما ملک از این خطر در امان است و سارقان نمی­‌توانند چشم داشتی به اصل ملک شما داشته باشند.

۶. امکان بیمه شدن ملک برای امنیت بیشتر

در مواردی حتی برای امنیت بیشتر ملک را در برابر حوادثی مانند: آتش­‌سوزی، زلزله، سیل و … بیمه می‌کنند تا درصورت بروز هرگونه اتفاق بیمه خسارت را پرداخت کند.

۷. اعتبار اجتماعی ناشی از سرمایه گذاری در بازار ملک

خرید ملک اعتبار اجتماعی برای شما به همراه خواهد داشت. چه در سطح داخلی و چه حتی در سطح بین‌المللی!

۸. غیر قابل مصادره بودن ملک

طبق حقوق بین­‌الملل هیچ‌­کس حق مصادره املاک قانونی مالک را ندارد! حتی اشغالگران خارجی.

۹. مالکیت عرصه و عیان ملک

طبق قانون وقتی زمینی را خریداری می‌کنید مالک عرصه و اعیان آن زمین می‌شوید. بدین صورت که زمین (سطح ۰۰٫۰۰ )، زیر سطح زمین (برای ساخت پایین­تر ازارتفاع ۰۰٫۰۰) و هوای بالای سطح زمین تا ارتفاع قانونی از نظر شهرداری منطقه ( برای ساخت بالای ارتفاع ۰۰٫۰۰ ) از نظر قانونی متعلق به شماست. طبق قانون هر منطقه شهرداری ارتفاعی قانونی برای ساخت و ساز دارد. شما برای ساخت بیش از ارتفاع قانونی باید مجوز شهرداری بگیرید. بستگی به جایگاه و شرایط ملک با پرداخت هزینه‌­ای جداگانه می­‌توانید مشکل را حل کنید.

۱۰. محدودیت منابع در بازار ملک

ارزش ملک بر خلاف ارزش‌های دیگر قابل وارد یا صادر کردن نیست. این امر محدودیتی را در این بازار ایجاد می‌کند که باعث ارزشمند­تر شدن بازار ملک نسبت به دیگر بازارها می‌­شود.

 

بازار ملک از نظر منابع بسیار محدود است. درست است شاید از نظر پهنای ایران یا جهان این حرف عجیب به نظر برسد. اما املاکی که پتانسیل سرمایه گذاری دارند بسیار محدودند. در نتیجه بازار املاک دارای منایع محدودیست.

 

 

 

۱۱. اعتبار قضایی ناشی از سرمایه گذاری در بازار ملک

 

سندملکی امنیت قضایی دارد. یعنی در صورت بروز هر گونه مشکل حقوقی یا قضائی مانند بازداشت، شما می­‌توانید از سند ملک خود برای ضمانت استفاده کنید.

 

۱۲. امکان گرفتن وام با سرمایه گذاری در بازار ملک

 

شما از ارزش سند ملکی خود می‌­توانید برای گرفتن وام از بانک ‌های دولتی یا خصوصی استفاده کنید. مثال : شخصی ملکی را در سال ۹۷ خریداری می­‌کند. با استفاده از ارزش سند ملکی برای خود وامی دریافت می‌کند. با پول وام وارد عرصه تولید شده یا پا به بازار واردات و صادرات می­‌گذارد. پس از یک سال یعنی در سال ۹۸ از طرفی ارزش ملک او حدودا ۳ یا ۴ برابر خواهد شد. از طرف دیگر با افزایش ارزش جنس تولید شده یا خریداری شده برای واردات یا صادرات ۴ برابر سود می­‌کند. در نتیجه به راحتی مبلغ وام را به بانک برمی‌گرداند.

 

۱۳. درآمدزایی با خرید ملک

 

ملک شما می­‌تواند از طریق مختلف به یکی از راه­‌های درآمدی شما تبدیل گردد. برای مثال می­‌توانید از روی سند ملکی وام­ بگیرید. ملک را اجاره دهید یا کسب و کاری در آن راه‌­اندازی کنید.

 

اگر ملکی را برای زندگی، دفتر کار یا مغازه خریداری کنید در گذر یک سال ارزش ملک افزایش یافته و شما سود خواهید کرد. اما اگر همان ملک را را به جای خرید، اجاره کنید؛ پس از یک سال هزینه زیادی را پرداخت و در نهایت ضرر کرده‌اید! به طور کلی در کشورهای با تورم اقتصادی بالا مانند ایران، خرید ملک به صرفه تر از اجاره‌ی آن است. به خصوص برای بیشتر از یک سال.

۱۴. آرامش خاطر با سرمایه گذاری در بازار ملک

شما با سرمایه‌­گذاری در بازار ملک مالک تمامی منافع سند ملکی خود خواهید شد. به عبارت دیگر می‌توانید از اعتبار سند ملکی خود بی­نهایت استفاده کنید.

سرمایه‌­گذاری درملک می­‌تواند به نوعی برای شما آرامش خاطر به همراه می‌آورد. چرا که شما می­‌دانید همیشه پشتوانه‌­ای مالی برای روز­های سخت دارید.

مهم‌ترین مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در مسکن چیست؟
حتما شما هم شعار تبلیغاتی بانک مسکن را به یاد دارید! «به فکر یک سقفم!». هستند افراد زیادی که سال‌ها است در فکر یک سقف هستند اما هنوز زیر سقف دیگران زندگی می‌کنند. در عین حال، افراد زیادی نیز وجود دارند که با سرمایه‌گذاری در ملک علاوه بر تامین سقف، به سودهای کلانی نیز دست پیدا کرده‌اند.

عموم مردم تصور می‌کنند که خرید ملک بنا به دلایل مختلف از جمله میزان بالای نقدینگی مورد نیاز، برای آنها امکان‌پذیر نیست. این در حالی است که با داشتن دیدگاهی بلندمدت‌تر و حتی میان‌مدت و با داشتن پرتفوی مناسب، می‌توان به این مهم دست پیدا کرد.

سرمایه‌گذاری در هر حوزه‌ای می‌تواند پربازده بوده و سود خوبی را نصیب سرمایه‌گذاران کند. اما فاکتورهایی در این میان وجود دارند که در میزان موفقیت‌آمیز بودن سرمایه‌گذاری تاثیر زیادی دارند. این مساله برای بازار ملک و املاک نیز کاملا صدق می‌کند.

بنابراین بهتر است قبل از ورود به این حوزه، حتما با مزایای سرمایه‌گذاری در مسکن و معایب سرمایه‌گذاری در مسکن کاملا آشنا باشید. ما در این مقاله در کنار شما هستیم تا به این موارد اشاره کنیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

اگر به دنبال این هستید که بدانید بازار مسکن نسبت به هر کدام از بازارهای بورس، طلا، دلار یا موارد دیگر چه بازدهی طی 10 سال اخیر داشته، توصیه می‌کنیم که حتما مطلب زیر را بخوانید. با این حال، نباید در نظر بگیرید که سرمایه‌گذاری در مسکن صرفا بخاطر بازدهی یا کسب سود نیست.

مزایای سرمایه‌گذاری در مسکن چیست؟

اصولا مفهوم سرمایه‌گذاری همراه با سود و زیان است. یعنی شما نمی‌توانید یک نوع از سرمایه‌گذاری را پیدا کنید که صرفا سودآور باشد. سرمایه‌گذاری در ملک و املاک نیز از این قاعده مستثنی نیست.

خرید مسکن مانند خرید هر دارایی دیگر دارای مزایا و معایب خاص خود است. از مهم‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری در مسکن می‌توان موارد زیر را نام برد:

۱. کسب درآمد با اجاره بها: مسکن یک نوع دارایی است که می‌توانید از آن کسب درآمد کنید. نرخ اجاره بهاء واحدهای مسکونی در چند سال اخیر جهش قابل‌توجهی را به خود دیده است. شما می‌توانید از آن به عنوان یک منبع درآمد پایدار استفاده کنید.

۲. کسب درآمد از پول رهن: یکی دیگر از مزایای خرید ملک استفاده از پول رهن آن به عنوان یک منبع درآمد است. بدین صورت که بسیاری از صاحبان املاک از طریق سرمایه‌گذاری پول رهن ملک در یک بازار دیگر، کسب درآمد می‌کنند.

۳. کسب سود ناشی از تورم: قطعا یکی از دلایل اصلی سرمایه‌گذاری در هر حوزه‌ای، کسب سود از طریق افزایش تورم در آن حوزه خاص است. هر حوزه‌ای تورم خاص خود را داشته که بی‌ارتباط به شرایط کلی اقتصاد کشور نیست. شما می‌توانید بستگی به تورم بخش مسکن و شرایط اقتصادی کشور، از سود سرمایه‌گذاری در ملک برخوردار شوید.

۴. عدم نیاز به دانش تخصصی: اکثر بازارها از جمله بورس و فرابورس نیاز به دانش تخصصی جهت سرمایه‌گذاری دارند. این چالش در حوزه مسکن کمتر وجود دارد. هر چند که نباید بدون داشتن اطلاعات کافی نیز بی‌گذار به آب زد. با این حال، سرمایه‌گذاری در ملک نیاز به دانش علمی و آکادمیک خاصی ندارد.

۵. افزایش قیمت با نوسازی مسکن: یکی دیگر از مزایای سرمایه‌گذاری در مسکن، کسب سود از طریق نوسازی مسکن است. به عنوان مثال، شما می‌توانید واحد مسکونی یک طبقه خود را نوسازی کرده و به یک واحد چند طبقه تبدیل کنید.

۶. لذت صاحبخانه شدن: واقعیت آن است که داشتن خانه یک نوع امنیت روانی خاصی را برای سرمایه‌گذار به ارمغان خواهد آورد. امنیتی که در خرید دلار، طلا یا سرمایه‌گذاری در بورس وجود ندارد. حتی بسیاری از افراد با هدف خرید خانه؛ به دنبال کسب سود در سایر بازارهای موازی هستند.

 

۷. تغییر کاربری: از جمله دیگر مزایای سرمایه‌گذاری در مسکن می‌توان به تغییر کاربری آنها و استفاده از مزایای احتمالی در این خصوص اشاره کرد. تغییر کاربری معمولا می‌تواند منجر به افزایش قیمت ملک یا استفاده بهتر از آن شود. البته این کار چالش‌های خاص خود را نیز خواهد داشت.

 

آتش‌سوزی و بلایای طبیعی را می‌توان یکی از مهم‌ترین معایب سرمایه‌گذاری در مسکن دانست.

 

۸. ریسک کمتر: فعالیت در سایر بازارهای موازی مسکن ریسک بسیار بالایی را به سرمایه‌گذاران منتقل می‌کند. به عنوان مثال، ممکن است قیمت ارز یا قیمت طلا در یک بازه زمانی کوتاه به میزان قابل توجهی نوسان داشته باشد. این در حالی است که دامنه نوسانات در بازار مسکن بسیار کمتر و با شیب ملایم است.

 

۹. استفاده از تسهیلات مسکن: قرار نیست شما برای خرید دلار، طلا یا سهام، تسهیلات خاصی دریافت کنید. این در حالی است که این مساله به روش‌های مختلف برای خرید خانه در نظر گرفته شده که می‌توان آن را یکی از بهترین مزایای سرمایه‌گذاری در مسکن نام برد. تسهیلات بانک مسکن و طرح‌های حمایتی دیگر از جمله آنها هستند.

 

۱۰. تنوع در سرمایه‌گذاری: در این نوع از سرمایه‌گذاری، فرد می‌تواند به روش‌های مختلف از جمله خرید زمین، خرید آپارتمان، خرید ملک قدیمی، خرید مسکن مهر، خرید ملک اداری، خرید ملک تجاری و موارد دیگر برای سرمایه‌گذاری اقدام کند. این در حالی است که به عنوان مثال، در برخی بازارها از جمله بازار ارز این تنوع وجود ندارد.

 

 

معایب سرمایه‌گذاری در مسکن چیست؟

همانطور که بعضی دلایل شما را برای سرمایه‌گذاری در ملک و املاک ترغیب می‌کند، دلایلی نیز وجود دارند که ممکن است شما را از این کار منصرف کنند. البته ممکن است معایب سرمایه‌گذاری در مسکن برای هر دسته از سرمایه‌گذاران متفاوت باشد.

در واقع ممکن است برخی از معایب سرمایه‌گذاری در مسکن برای یک سرمایه‌گذار مهم تلقی شود و برای دیگران چندان اهمیتی نداشته باشد. ما در ادامه به مهم‌ترین معایب اشاره می‌کنیم:

 

۱. نیاز به نقدینگی بالا: یکی از مهم‌ترین دلایلی که ممکن است سرمایه‌گذار را از سرمایه‌گذاری در این حوزه منصرف کند، نیاز به داشتن نقدینگی بالا است. چرا که شما با پول‌های به اصطلاح خرد چندان نمی‌توانید به فکر خرید خانه باشید. البته که برای این دسته از سرمایه‌گذاران نیز راه‌حل‌هایی وجود دارد.

 

۲. هزینه استهلاک: از دیگر معایب سرمایه‌گذاری در مسکن می‌توان به هزینه نگهداری و استهلاک آن اشاره کرد. با این حال، می‌توان خانه‌ای را خریداری کرد که قدمت چندانی نداشته باشد. ضمن آنکه بهتر است به هنگام خرید خانه به این نکته توجه داشته باشیم که به تعمیرات اساسی نیاز نداشته باشد.

 

۳. هزینه‌ها و پیگری‌های اداری: خرید خانه برخلاف سرمایه‌گذاری در طلا یا اوراق بهادار، نیاز به انجام برخی کارهای اداری و هزینه‌های مربوطه دارد. برخی از واحدهای مسکونی یا تجاری دارای ایرادات اساسی در ثبت سند یا مسائل حقوقی مرتبط دارند. ضمن آنکه برخی از هزینه‌ها از قبیل هزینه عوارض را نیز باید برای آنها در نظر گرفت.

 

۴. نقدشوندگی پایین: اگر فردی در بازار طلا سرمایه‌گذاری کرده باشد، به راحتی می‌تواند آن را طی یک روز نقد کند. اما این مساله در خصوص سرمایه‌گذاری در ملک صدق نمی‌کند و معمولا فرایند زمان‌بری خواهد بود که بستگی به میزان تقاضا یا عوامل دیگر دارد.

سود پایین‌تر از بازارهای موازی: وضعیت بازدهی بازار مسکن در دهه‌های اخیر نشان می‌دهد که این بازار نسبت به برخی بازارهای موازی دیگر سود به مراتب کمتری را عاید سرمایه‌گذاران کرده است. از جمله این بازارها می‌توان به بازار سهام یا طلا اشاره کرد. این مساله را می‌توان یکی از مهم‌ترین معایب سرمایه‌گذاری در مسکن نام برد.

 

۶. افزایش سن بنا: از جمله دیگر معایب سرمایه‌گذاری در مسکن را می‌توان در افزایش سن بنا و کاهش کارایی آن دانست. معمولا سن بنا از حدی فراتر رود موجب افت قیمت آن خواهد شد. بنابراین بهتر است بر روی ملکی سرمایه‌گذاری کنید که سن چندانی نداشته باشد.

 

۷. قدیمی شدن نقشه‌ها و مدل‌ها: نمای بیرونی خانه‌ها، سبک طراحی نمای داخلی و سایر موارد دیگر معمولا هر چند وقت یکبار دچار تغییر شده و مدل‌های به ‌روزتر جایگزین مدل‌های قدیمی می‌شود. بنابراین طبیعی است که با گذر زمان، ارزش طرح‌ها و سبک‌های قدیمی نیز کم شود.

 

۸. ریسک بلایای طبیعی: معمولا اکثر دارایی‌ها ریسک خاص خود را دارند. به عنوان مثال، ریسک سرقت برای طلا و دلار بسیار بالا است. این ریسک در خصوص مسکن چندان صدق نمی‌کند. اما ریسک‌های دیگری از قبیل آتش‌سوزی، سیل، زلزله و امثال آنها وجود دارد که نباید نادیده گرفت.

 

کلام آخر

 

در این مقاله تلاش کردیم تا به مهم‌ترین مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در مسکن اشاره کنیم. طبیعی است که بسته به موارد مختلف می‌توان مزایا یا معایب دیگری را نیز برای آن در نظر گرفت.

 

سرمایه‌گذاری در ملک و املاک نسبت به سایر بازارها نیاز به دانش تخصصی کمتری دارد. با این حال، هنگامی که بخواهید بین سرمایه‌گذاری در این حوزه و سایر بازارها یکی را انتخاب کنید، قطعا بی‌نیاز از دانش و آگاهی نخواهید بود. در اینجاست که مشاوره سرمایه‌گذاری می‌توان به شما کمک کند.

گردآوری از وبسایت vamet.ir

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد های آنلاین
مشاهده همه نظرات
0
عاشق دیدگاه شما هستیم، بهترین راه برای دلگرمی تیم پشتیبانی است.x
کلیک کنید